Historie oken

Již odedávna museli stavitelé lidských obydlí řešit otázku oken. První okna byla vlastně jenom obyčejné otvory ve zdivu, které neměly výplň. Teprve později je začali lidé zakrývat poloprůhlednou měchuřinou nebo mastným papírem. Postupem doby byl tento materiál nahrazen průhlednější skleněnou výplní skládanou z malých tabulek spojovaných olovem, tento celek se pak vsazoval do dřevěného rámu. První okna se ještě nedala otvírat. Na to přišli naši předkové o něco později a nejdříve zkusili otvírat jen malou část, aby se časem dopracovali k větším skleněným tabulím a celému oknu otevíratelnému.

Dřevo jako materiál okenních rámů přetrvává dodnes. Změnil se však jeho profil, do kterého se dnes vsazují dokonalejší izolační dvojskla a trojskla vyznačující se stále lepšími izolačními vlastnostmi.

Relativně nedávno nové technologie umožnily vyrábět okenní rámy i z plastů. Zdálo se, že dosud užívané dřevo bude nahrazeno moderním materiálem s menšími nároky na údržbu. Od té doby se vedou spory o výhodách a nedostatcích jednoho či druhého materiálu. Zastánci ošetřování dřevěných rámů oproti nenáročnému plastu. Druzí zase nedají dopustit na dřevo jako přírodní materiál, jehož údržba se dnes díky moderní konstrukci a dostupnosti nových nátěrových technologií nedá srovnávat s náročnou povrchovou úpravou prováděnou ještě před několika lety. Dřevěná lamela dnes zaručuje tvarovou stálost i v extrémních teplotách.

Každému se však u dřeva nemusí líbit různobarevnost, nepravidelná struktura a kresba, či pórovitost a členitost. Zrovna tak ne každý vítá skutečnost, že dřevěná okna je nutné po čase překontrolovat, odstranit drobné poškození od krup, deště, sněhu a slunce a následně alespoň zvenku nanést ochrannou vrstvu nátěru. Plast zase nachází své použití u staveb vystavených vysoké vlhkosti.

// zdroj textu - internet

Zličín

Zličín

Úhonice

Úhonice

Horní Maršov

Horní Maršov

Praha 5

Praha 5

Trutnov

Trutnov

Hořovice

Hořovice

Hořovice

Hořovice

Praha 6

Praha 6

Ruzyně

Ruzyně

Vejprty

Vejprty

Itálie - Prato de Resia

Itálie - Prato de Resia

Itálie - Stolvizza

Itálie - Stolvizza

Dnes je
PŘIVÍTÁM JAKÝKOLIV KONSTRUKTIVNÍ NÁPAD A DOBROU RADU
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one